Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Jag tänkte köpa en videokamera med hårdisk just för att slippa dv band och på ett smidigt sätt kunna lägga över filmklipp på macbooken,

 

Valet och kvalet är mellan

 

JVC GZ-HD7 ( http://www.cyberphoto.se/info.php?article=GZ-HD7 )

och

Sony HDR-SR8 ( http://www.cyberphoto.se/info.php?article=SR8 )

 

JVCn har 3ccd formatet vilket jag ser som en fördel men sony kameran har "1/2.9" CMOS".

Jag undrar va det är och hur de funkar, samt vilken kamera som är bäst bildmässigt. Jag är inte så instatt i kameror men JVCn har väl bättre optik också?

 

Och så undrar jag om någon har en kamera med hårdisk hur det fungerar, om det man filmar lagras i olika klipp på hårdisken i kameran så man smidigt kan välja ut just ett klipp från en timmes filmklipp.

 

Väldigt tacksam för svar. Ha det bra.

Postad

Om du nu bestämt dig för HDD-kamera är det väl bäst att kolla om ditt tilltänkta redigeringsprogram kan klippa materialet..? Tyvärr inte så många program som kan det ännu.

 

/Max

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...