Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Gjorde först en meny till min film, men högdagern (markeringsramen) blir knappt synlig när filmen spelas upp på extern DVD-spelare.

Därför beslöt jag att använda en annan meny med andra knappar och detta fungerar väl i programmets DVD-spelare.

OK, då bränner jag en skiva i Pinnacles "skapa film", men dessvärre blir knapparna från den första menyn kvar och de blir högdager (markering) istället för det som jag tillverkat i redigeringen. Jag blir alltså inte av med de ursprungliga "normala länkarna".

Har försökt med tre andra menyalternativ men samma sak händer varje gång.

 

Hur bli av med dessa och varför blir ibland högdagern knappt synlig?

 

Kecke

Postad

Jag förstår nog inte alls vad du menar. Högdagern/markeringsramen/markering, vad menar du? En markering ska ju inte synas annat än då man jobbar med det som är innanför markeringen.

Och du blir inte av med dom "normala länkarna". Det är väl bara att ta bort dom, markera och dutta på "delete" eller släng i "soptunnan".

Du har inte testat att läsa handledningen?

Postad

Tack för ditt välformulerade och vänliga svar.

 

Ska försöka att skriva lite mer lättläst om mitt problem. (Utelämnar termen högdagern helt eftersom den kanske förvirrar.)

 

Min film tillverkas i programmet Pinnacle Studio 10.5

 

Till filmen behövde jag en meny med tre länkar eftersom jag hade tre avsnitt.

Jag öppnar ”Redigera menyn”, väljer en bakgrund och sedan tre knappar som kallas

”Jagged frame” som har vit färg. Sedan klickar jag fram röd och blå färg till ”aktiv” o ”vald” markering eftersom detta skulle bli en bra kontrast till den vita knappen.

När allt är klart går jag till ”skapa film”, renderar och bränner skivan.

Vid uppspelningen på min externa DVD-spelare visar det sig att den röda o blå markeringen syns mycket svagt o dessutom ligger en bra bit utanför knappen.

Av denna anledning beslutar jag mig för att göra en ny meny. Jag markerar den befintliga menyn o duttar delete, menyn försvinner.

Går tillbaka till skivmenyn, väljer en ny bakgrund och tre nya knappar vars namn är ”Purple frame”. Väljer gul o blå färg för ”aktiv” resp. ”vald”.

När sedan filmen är klar provspelar jag den i Pinnacles egen DVD-spelare som sitter upp till höger i redigeringsläget och allt funkar som det ska där.

Därefter går jag till ”skapa film”, renderar menyn o bränner skivan.

 

När filmen spelades upp på min externa DVD-spelare så blev jag förvånad eftersom de knappar (Jagged frame) jag använde i den första skivmenyn nu uppträdde som röd o blå markering.

Det är detta som är problemet, jag blev alltså inte av med de först tillverkade knapparna

trots jag duttat bort hela skivmenyn från delete och därefter skapat en helt annan skivmeny.

 

Vad felet är vet jag naturligvis inte eftersom jag skriver dessa rader, men kanske jag ska rendera och bränna filmen i ett annat brännarprogram. Möjligen är något fel i ”skapa film” då allt funkar bra fram till detta stadie, där kan man ju inte kontrollera vad som händer.

 

Mvh

Kecke

Postad

Att färmarkeringarna syns dåligt, det är helt normalt dåligt.

Eftersom du bara har en meny tycker jag att det första du ska göra är att ta bort knapparna för Nästa och Föregående meny. Eller varför inte ta bort ALLA knapparna! Då skriker programmet efter fungerande knappar. Skit i det! Välj nu dom tre nya knappar du vill ha och markera dessa som "Vanliga knappar". Sedan ska du ju markera vart i filmen knapparna ska peka, men det antar jag att du har förstått. Spara och kolla! Det borde fungera.

Postad

Ja allt det du skriver har jag naturligtvis gjort.

Vill ändå berätta att jag inte är helt ”grön” med filmredigering. Arbetade först under ett år med Pinnacle 9. Med Pinnacle 10 har jag nog gjort ca 20 filmer av varierande slag och vissa filmer med tre eller fyra menyer men aldrig tidigare har detta problemet uppstått.

Naturlitgvis kan jag göra om hela filmen o på så sätt komma ifrån strulet. Men det är ganska mycket material att gå igenom en gång till så det avstår jag ifrån.

Knapparna fungerar men det är ju inte de markeringarna som jag valt i den senare varianten. Normalt har markeringarna samma form som knapparna om man väljer alternativet ”en knapps form”. Men som jag försökt att förklara så blir det inte så utan det är de knappar jag använde i den första meny som uppträder som markering i den nya menyn, (dock inte i Pinnacles DVD-spelare utan först efter att DVD-skivan är bränd och klar.

 

Repeterar vad jag skrev i förra inlägget:

"När filmen spelades upp på min externa DVD-spelare så blev jag förvånad eftersom de knappar (Jagged frame) jag använde i den första skivmenyn nu uppträdde som röd o blå markering".

 

 

Kommentarer till ditt senaste svar:

"Eftersom du bara har en meny tycker jag att det första du ska göra är att ta bort knapparna för Nästa och Föregående meny".

Ja det gör jag alltid ifall jag bara har en meny (M1).

 

 

"Eller varför inte ta bort ALLA knapparna! Då skriker programmet efter fungerande knappar. Skit i det! Välj nu dom tre nya knappar du vill ha och markera dessa som "Vanliga knappar".

Jag tog ju bort hela den första menyn och gjorde en helt ny".

 

Repeterar vad jag skrev i förra inlägget:

"Av denna anledning beslutar jag mig för att göra en ny meny. Jag markerar den befintliga menyn o duttar delete, menyn försvinner.

Går tillbaka till skivmenyn, väljer en ny bakgrund och tre nya knappar vars namn är ”Purple frame”. Väljer gul o blå färg för ”aktiv” resp. ”vald”.

 

 

Mvh

Kecke

Postad

"Jag tog ju bort hela den första menyn och gjorde en helt ny".

Vad jag menade var att du kan ju behålla SAMMA meny men radera ALLA knapparna.

 

Men menar du att du kan programmet och har gjort allt detta förr och nu plötsligt har det uppstått ett fel? I så fall har du kanske gjort nån ändring eller installerat nåt nytt program som kanske stör. Om det kan tänkas vara på det sättet tycker jag att du bör göra en ominstallation av Studio-programmet. Alltså radera allt och börja från början.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...