Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Har fått ett uppdrag från en regissör att ljudlägga och ljudredigera en kortfilm. Problemet är att han sitter 50 mil bort och har cirka 40 dv-band som han helst inte vill skicka. Kan han på något sätt i Premiere exportera låguplöst video samt ljudet som en timeline till till exempel en dvd som jag sedan kan kopiera till datorn och importera som ett projekt i Premiere för att bara fortsätta ljudredigeringen?

Postad

Enklast är väl om han klipper klart det och använder "Project Manager" för att strippa projektet till EXAKT det han använt. Är det en kortfilm blir det rimligen inte så stort.

 

En annan metod är (som jag använder för att hoppa till ex Pro Tools), om du av någon anledning inte vill jobba med hans projektfil, :

 

Se till att du skapar en timeline med BRA struktur. Exempel:

 

Spår 1: Kalles dialog

Spår 2: Lisas dialog

Spår 3: Musik

Spår 4: Ljudeffekter

 

- Se till att inte har fades och sånt kvar på timeline.

- Se till att alla spår överlappar ordentligt så man kan göra fades.

- Se till att ha ett synkljud med tillhörande synkruta i bild så man kan kolla att det synkar. Lägg en synkruta i slutet också.

 

Exportera sedan varje spår som en separat ljudfil. Är filmen för lång för att bilden ska få plats på en DVD kan den exporteras till band medans ljudspåren är på skiva.

 

/Max

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...