Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

hej,

jag håller på med ett projekt och måste få en mp3:a in i AE för att kunna synca ljudet med mina klipp..kan nog importera mp3:an till AE, men hör ingenting när jag trycker på play..har hört att man skall kunna höra låten/ljudet i programmet då man drar ner det till timelinen..har jag heelt fel nu?

snälla hjälp!:)

 

thnx...

Postad

ok fick ljudet att fungera via RAM preview...meen går ju inte o tajma så jävligt bra lixom..nån som vet något smart sätt kanske?:)

Postad

Mehico, såvitt jag vet går det inte att lyssna på musiken i "realtid" i AE, helt enkelt eftersom programmet sällan kan spela upp i realtid. Varför de inte också kan dra ner hastigheten på musiken, det vete tusan - men så är det. Du KAN scrubba med ljud genom en tangentkombination, men jag kommer inte ihåg vilken (någon annan?). Vad du kan göra är, som jag förstått det, att släppa markeringar under tiden du tittar på RAM preview. På så vis kan du hitta nyckelställen i ljudet.

 

Jag har LÄNGE önskat mig en timeline i så väl AE som PP som kan räkna med BPM istället för timecode. Lätt förundrad att det inte redan finns, faktiskt.

Postad

- Dra ner hastigheten på musik går i AE.

- Tryck , på det numeriska tangentbordet för att höra musik i realtid.

- Tryck * på det numeriska tangentbordet för att sätta ut Markers.

- Tryck Ctrl och scrubba samtidigt för att höra ljudet medans man scrubbar.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...