Jump to content

Recommended Posts

Posted

Jag förstår att det är lite av ett experimenterande innan man lär sig att exponera rätt och det är även många andra faktorer som spelar in, som optik som slukar ljus och vilken film jag använder, men! till frågan:

 

Jag har tillgång till en mätare som mäter i lux, finns det någon tabell som i stora svängar går att använda för att exponera filmen någorlunda lagom. Jag har en Beaulieu 5008 och filmen jag har till godo är v2 200T. Den går att ställa in från 25-400 ASA.

Någon som i stora svängar kan ge mig en hint?

Posted

Tack dario, än en gång hjälper du mig!

 

Jättebra tabell, ska läsa genom hela sidan efter plugget, ligger lite tight till just nu, skriver igen om det är något jag inte förstår mig på.

 

Tack

Posted
Tack dario, än en gång hjälper du mig!

 

Jättebra tabell, ska läsa genom hela sidan efter plugget, ligger lite tight till just nu, skriver igen om det är något jag inte förstår mig på.

 

Tack

 

Varsågod! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...