Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

I professionell filmskapning används ju definitivt högre än 2-pass MPEG-2 komprimering för våra hederliga DVD filmer.

För oss konsumenter har jag enbart sett att 2-pass renderingar existerar i de flesta encoders jag stött på, ej högre.

Stora filmer använder väl 6-pass om inte 8-pass encoding ?

Finns det program för oss konsumenter som har möjlighet för denna sortens lite mer "finare" och mer utförligare komprimering ?

Postad

På "proffsproduktioner" används hårdvaruencoders. Signalen spelas in i realtid (alltså ett pass) och städas och brusreduceras av hårdvara i miljonklassen under samma pass. Det finns t o m stöd för att göra det snabbare än ett pass (dvs snabbare än realtid) svindyra bandare kan ha stöd för 2x och 4x hastigheten när man lägger ned videon på disk.

 

Fattigmansmetoden är att använda en mjukvaruencoder som kan analysera strömmen i flera pass. Det kan bli bättre än dom svindyra proffslösningarna - men det tar tid.

Postad

skulle vilja lära mig mer om olika pass renderingar. Trodde det bara fanns "2-pass" och tycker det är svårt nog. Den därra cinemacraft kanske inte är helt fel men det är en massa fin inställningar och svårt att mäta kvalite

  • 2 veckor senare...

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...