Gå till innehåll

BugEyes

Medlemmar
  • Inlägg

    14
  • Blev medlem

Allt postat av BugEyes

  1. Finns hos netonnet.se för 6 995:- En efterträdare finns inte direkt men HF11 är nyare och kostar 11 890:- på samma ställe. Skillnaden är främst att den har 32 gb inbyggt minne och snarast är en efterträdare till HF10 som kostar 8 590:-. Det inbyggda minnet blir ganska dyrt jämfört med vad minneskorten kostar nu. Jag köpte nyligen en HF100 och jämförde ganska noga med andra Canon alternativ först.
  2. Jag var ute efter extra batteri då det medföljande bara räcker till ca 1 timmes filmning. Canon var svindyra så jag chansade på att beställa via ebay från Hongkong. Fick paketet med en laddare och två batterier för ca 190:- inkl frakt, funkar klockrent och varje batteri ger ca 2 tim filmtid. Nu kan jag filma 5 timmar med allting laddat och kan fylla mina minneskort.
  3. Det flyter jättebra på min quadcore burk, inga problem alls att jobba i Premiere elements med filerna från kameran, programvaran verkar duktig på att utnyttja flerkärnearkitekuren. När jag renderar resultatet till DVD jobbar alla fyra kärnorna nära 100% och det hjälper nog upp hastigheten. Men som du säger har jag en snabb burk och kan endast uttala mig om hur det funkar på den. En sak som hjälpte upp prestanda var att lägga bilderna på en annan disk än systemdisken och scratch och cache på en tredje disk, parallelliteten i diskacesser märktes tydligt på prestanda.
  4. Tack för svaret, Det var min egen tanke också, så igår provade jag med fast slutartid 1/50. Resultatet blev mycket bättre och bara en antydan till flimmer kan ses i några klipp, inte alls lika störande.
  5. Hej, Är grön på video och har just köpt en digital videokamera. Jag har filmat ungarnas ishockey och får ibland flimriga bilder, förmodar att det beror på att belysningen flimrar och kommer i takt med kamerans bildtagning. Förmodar att det kan bero på slutartiden, har kört i P läget och ser att det blir värst i vissa lägen, till exempel när bilden bara innehåller vit is. Får väl köra på fast slutartid och bländarautomatik eller helmanuellt för att få det bättre. Jag undrar om ni har rekomendationer för lämplig slutartid i sådana situationer. Tack, Björn
  6. Nej man har nog inte nytta av full HD om man gör som jag och komprimerar ner till 720p i alla fall. Sedan kan man ju variera bitrate på full HD och komprimera ner den utan att krympa bilden också. Jag köpte full HD för att det kändes fel att köpa något annat i dagens läge och för att ha en kamera att lära mig mer med. Än så länge saknar jag utrustning att se full HD på förutom min datorskärm.
  7. Nu har jag varit tillbaka med kortet och fått ett nytt. Det var kortet som var problemet, filmade ungarnas hockeyträning idag igen och hade inga som helst problem varken under tiden eller när jag tankade över till datorn. Således funkar allt perfekt nu och jag har dessutom ett fungerande flöde för att få datat från kameran att bli en DVD skiva som jag ville. Jag har testat båda kvaliteterna och ser bara en liten skillnad på bakgrunden när jag panorerar. Kör med den lägre kvaliteten för vardagsfilmning men kommer att använda den högre om det blir något seriöst filmande framöver.
  8. Jag är ganska säker på att det är kortet som är problemet då det strular både i kameran och i läsaren. Men helt säker kan jag inte vara förrän jag provat ett annat kort.
  9. Jag köpte ett Sandisk 16 GB SDHC video. Kortet strular lite och kameran har tappat kontakten med det ett par gånger, så även min Sandisk kortläsare. Jag ska testa med ett annat kort och kommer troligen reklamera minneskortet. Har beställt ett likadant kort till då jag trodde jag skulle behöva det, restat och jag tror jag ska avbeställa då ett verkar räcka. Kommer att få köpa ett extra batteri då det tar slut långt före minneskortet. Köper nog det extra kraftiga batteriet och en extern laddare så jag kan ladda ett batteri medan jag använder det andra.
  10. Jag har testat mer nu men har inte någon tidigare erfarenhet av digitala videokameror att jämföra med. Kameran väger i stort sett ingenting och är enkel att ha med, för mig som är van vid tunga DSLR kameror med mycket glas är det skönt att slippa släpa. Men det har också baksidan av att det inte finns en massa som dämpar skakningar när man kör handhållet. Den inbyggda stabiliseringen funkar bra men gör inga underverk. Den är lättmanövrerad och jag har inga problem att göra dom inställningar jag vill, att vara van stillbildsfotograf hjälper mig att förstå vad dom olika inställningarna har för effekt på bilden. Jag vet inget om Sony Vega men på min dator går det smidigt att redigera i Premiere elements. Jag ändrade scratch och cache så dom inte ligger på systemdiken och det snabbade upp det hela en del. Men jag har ju en snabb dator optimerad och ihopsatt för att funka bra med photoshop och det verkar gälla ungefär samma för filmredigeringen. Stillbildsfunktionen i kameran har jag provat och med mina referensramar är den oduglig, men filmkvaliteten imponerar på mig. Men som sagt har jag egentligen inget att jämföra med i den digitala HD världen. Har lekt hej vilt med redigeringen dom två senaste dagarna och älskar att jag kan påverka saker som kontrast och ljus i efterhand i datorn, ger filmandet en helt ny dimension.
  11. Hej, Fick den igår och filmade ungarna och katten lite för att prova, totalt ca 3,5 minuter på högsta kvalitet. Lyckades sedan tanka in det i datorn och använde den medföljande programvaran ImageMixer 3 SE för att exportera det till MPEG-2 format. Den lilla stunden blev över 700 mb och jag fick panik, kommer att drunkna i data och ingen skiva kommer att rymma tillräckligt för att exportera det. Idag köpte jag Premiere elements 7 och det var lösningen på problemet, nu kan jag göra filmer i olika format samt exportera till DVD skivor. Visserligen kanske jag tappar lite kvalitet på DVD men allt jag gör kräver egetligen inte maxkvalitet. Egentligen gör inget av det jag gör det ännu så allt är gott och väl. Nu har jag i alla fall hittat ett hanterbart arbetssätt med filerna från kameran till DVD skivor och dessutom är det roligt att pyssla med det. Fotade sonens hockeyträning idag och redigerade ihop en film på 20 minuter utan problem, helt oproffesionell förstås men den ser bra ut på TV'n. Rekommenderar premier elements för andra nybörjare, jag hade aldrig redigerat en film för 6 timmar sedan men nu har jag en färdig DVD.
  12. Tack igen för tipsen Max. Fick nyss SMS om att försändelsen ligger hos mitt postombud klar att hämtas, så i kväll ska jag ladda batteri och läsa instruktionsbok.
  13. Tack för svaret, verkar som en vettig kamera då. Du frågar vilken redigering jag kör, men jag har inte ens försökt mig på videoredigering ännu men räknar med att labba lite. Är öppen och tacksam för förslag även för redigeringsprogram således. Kör photoshop CS3 för stillbilderna och kommer att uppgradera denna till CS4. Men för videoredigering får det stanna på Elements nivå till att börja med då jag inte vet hur mycket jag kommer pyssla med det. Vet inte riktigt vad AVCHD innebär men förstår att det är ett av flera sätt att koda digital video. Min dator är en quad core baserad skapelse ihopsatt för bildredigering i första hand, helt up to date med 4 gb minne och bra grafik. Skärmen är 24 tum full HD upplösning (1920 X 1080). Kör Vista 32 på den men kommer nog byta till Vista 64 eftersom Photoshop CS4 kan dra nytta av det. Jag har även beställt en Canon EOS 5D mk II som jag köper helt för stillbildsfotandets skull, men det kan ju vara roligt att prova filmfunktionen i den och se om jag kan göra något vettigt av det.
  14. Hej, Nu här och skriver mitt första inlägg. Jag har länge lurat på att köpa en videokamera och beställde en Canon HF100 som jag ännu inte fått. Tänkte inte på att fråga här om den är något att ha eller inte men jag gör det nu eftersom jag kan utnyttja ångerveckorna fortfarande. Jag ska ha kameran till familjebruk men tänkte också använda den för att utforska den digitala videovälden lite och se om det är något för mig. Således tänkte jag försöka mig på lite redigering mm framöver. Är annars inbiten stillbildsfotograf och således van vid digital bildhantering men inte film, kraftfull dator, snabb kortläsare mm finns redan. Tacksam för tips om jag beställt något vettigt till mina ändamål eller inte.
×
×
  • Skapa nytt...