Anna Q Nilsson, föddes 1888 i Ystad och emigrerade som sjuttonåring från Sverige till Amerika våren 1905. Hon blev en pionjär inom den nyfödda filmindustrin i Hollywood och Sveriges första filmstjärna, med över 200 filmer i bagaget och egen stjärna på Hollywood Walk of Fame.
Anna Q var en förebild och en inspirationskälla för Greta Garbo, Ingrid Bergman och Signe Hasso, en ”våghals” som levde efter mottot ”Man kan bara man vill”. Gjorde sina egna stunts, bar långbyxor och rökte offentligt, men hennes karriär, som en av Hollywoods mest eftertraktade filmstjärnor slutade tvärt, när hon skadades svårt vid en ridolycka 1928 och försvann från filmduken under flera år.
När hon återvände till Hollywood, hade Greta Garbo tagit hennes plats som ”den blonda vampen” och 1974 dog Anna Q, ensam och bortglömd i en sjukhussäng i Hemet, Kalifornien.
Skulle vilja veta mer om Anna Q, är det någon som vet mer om henne? Eller hur man kan komma i kontakt med någon som gör det?