Gå till innehåll

jckjck

Medlemmar
  • Inlägg

    5
  • Blev medlem

Allt postat av jckjck

  1. Dokumentär och dokumentär, en vän filmade oss när vi är mest..löjliga. Jag är fullt medveten om att effekterna kunde filas ytterligare på, men vad tycks överlag? /Joakim
  2. Hej, genomförde den här idén i somras. Intrycket man ska få av filmen är alltså att jag simmar väldigt snabbt, brygga till brygga. Om man tänker på det ser man att jag lekt mycket med färger och kontraster på olika sätt. Vad tycker ni och vad hade ni gjort annorlunda? Tycker själv att jag fått till en ganska harmonisk känsla över det här klippet.
  3. Har försökt på alla sätt och vis få in film från min Canon HV20 till datorn, men har inte fått det att fungera. Som sista utväg vill jag försöka reparera/byta ut firewire-uttaget till kameran. Jag har två frågor och skulle vara ytterst tacksam vid svar: 1. Vet någon ett bra ställe, där man kan få hjälp på, i Uppsala? 2. Vet någon ungefär hur mycket det skulle kunna kosta? Tack på förhand!
  4. Har Windows XP och jag använder sony vegas pro 8.0. HV20-kameran har jag provat i två datorer där andra canon-kameror tidigare har fungerat.
  5. Har försökt läsa i andra trådar, men kan inte förstå varför det inte går att föra över film från min Canon HV20 till datorn! Jag använder mig av firewire-kabel, som har fungerat till alla andra canon-kameror jag har haft. Det har aldrig varit problem förut, men nu när jag ansluter kabeln till kameran så händer inte ett skit på datorn. Den "hittar" helt enkelt inte kameran. Har läst om folk som varit tvungen att sätta på firewire i BIOSen och detta problem utesluter jag, då jag många gånger förr har lyckats föra över film till datorn. Någon som kan vägleda mig? Mvh
×
×
  • Skapa nytt...