Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej!

 

Kopplade loss mitt externa 1394 ljudkort för att använda på ett annat ställe.

Skulle sedan testa en snutt på en film i elements 2, och då vägrar elementa att starta upp? Varför....så fort jag kopllar in 1394 kortet igen går det bra.

Jag måste ju kunna välja det interna ljudkortet i datorn i stället utan att det skall vara några problem med att starta upp programmet.

 

Någon som har någon ide om detta..

 

Mvh

 

Hasse

Postad
Någon som har någon ide om detta..

Starta Premiere Elements med det externa ljudkortet inkopplat, ändra inställningarna i Premiere Elements så att det använder det interna ljudkortet, stäng Premiere Elements, koppla ur det externa ljudkortet, starta Premiere Elements.

 

Fungerar inte det, gå in i datorns BIOS vid uppstart och se till att det interna ljudkortet inte är avaktiverat, annars kommer inget program att hitta det. Förmodligen är det här du får börja.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...