Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Jag har lite problem med att få effekter att vara kvar i mitt projekt i Premiere 6.0. Jag har precis börjat att testa programmet och har sökt med lykta i manualen och hjälpfunktionen men kan inte hitta en lösning.

 

Jag kör med en importerad AVI-fil och jag aktiverar effekten men när jag sedan kör klippet på tidslinjen så återgår bilden till ursprunget med sämre upplösning. Effekten syns alltså inte på bild. Den syns dock på tidslinjen som en markering i Keyframe.

 

Hur skall jag göra för att effekten skall vara kvar? Eftersom effekterna finns i programmet måste de ju kunna aktiveras och vara sparade i projektet.

Postad

Tack Simonrahnster, men det hjälpte inte. Jag kom dock på det själv. Under Timelinemenyn tryckte jag på "render workspace" och det gjorde susen!

 

Undrar varför manualen inte kan vara lite tydligare....

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...