Jump to content

Recommended Posts

Posted

[citat=damtralla]Jag har precis börjat med filmmakeri och behöver lite regiseringstips?

 

Ofta fattar nämligen varken jag eller skåtespelaren vad jag snackar om....

Inte bra![/citat]

 

Men är det säkert att du vet vad du vill eller spelar du bara rollen som regissör? Och varför vill du regissera film?

Posted

[citat=damtralla]

Ofta fattar nämligen varken jag eller skåtespelaren vad jag snackar om....

Inte bra![/citat]

 

Nej, det är verkligen inte bra om man inte fattar det man själv säger.

 

Men, vi tar det från början. Jag förutsätter att du själv har varit med och skrivit, planerat och förberett filmmanuset, filmningen och rekvisita/platser. EN annan variant är att du har fått ett färdigt manus och andra har förberett såväl scenplaneringen och scriptskrivningen.

 

Som regissör så är du den som vet mest om filmen. Det är din visuella bild av filmen som de andra ska skapa. Du bestämmer om scener som spelas in duger elle om något ska ändras.

 

Vad ska en vanlig indy-regissör tänka på? När vi pratar om själva filmandet så ska regissören kunna allt, se allt, vara överallt och hjälpa alla. Om alla andra på en filminspelning skulle vara hjärndöda zombies så ska man fortfarande klara av att filma filmen. Det är regissörens ansvar. Regissören bestämmer med filmaren och ljuskillen hur scenen filmas och belyses. Regissören pratar med ljudkillen om scenen ska ha ljud eller tal eller om all ljud el musik läggs till från nån annanstans och scenljud inte behövs. Regissören pratar med skådisar, förklarar scenen, vad de ska göra, säga, känna. När ska personen A komma in i rummet, hur långt in ska denne gå, vad ska denne säga, vad ska personen B under tiden göra och vara, ska man prata högt, ska man prata med händerna, vart ska de titta osv. Regissören säger när man filmar och avbryter om något är på tok. Kom ihåg: Det är BARA regissören som avbryter eller startar filminspelningar. Kamera, ljud, ljus, skådisar, extras ja, ALLA, lyssnar på regissören. Så det gäller att ha tungan rätt i mun för jobbet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...