Jump to content

Olof Tiderman


Olof Tiderman

Recommended Posts

Ny podcast om film, tv, manusskrivande, dramaturgi och olika former av berättande!

I podcasten Storypodden diskuterar manusförfattaren, filmvetaren och historikern Olof Tiderman och manusförfattaren och korrekturläsaren Rickard Eklund berättelser och berättande från hela världen - film, litteratur, dramatik, tv, radio, historia, myter och legender.

Frågan hur berättelser är uppbyggda är alltid central i denna podcast och mycket kretsar kring genrer, manus, skrivande, dramaturgi, karaktärer, teman, gestaltningar, författarskap, berättartekniker och fiktiva världar. Samtalen rör sig från högt till lågt och tillbaka - populärt, akademiskt, humoristiskt, nördigt och förhoppningsvis underhållande!

Säsong 1 består av 13 avsnitt som släpps varje onsdag med första avsnitt den 10:e februari och sista avsnitt den 5:e maj.

Avsnitt 1: Kärlekshistorierna som vi älskar och hatar

Avsnitt 2: Stora berättare: Tolkien och skapandet av världar

Avsnitt 3: Filmskurkar

På Storypoddens webbsida finns mer information samt nyheter och tips från berättelsernas värld. Storypodden finns även på Facebook, Twitter, Instagram och Youtube och söker interaktiva samtal med sina lyssnare om allt som har med berättelser och berättande att göra. 

Storypoddens avsnitt finns inledningsvis på https://storypodden.podbean.com men inom en tid kommer avsnitten finns där alla andra poddar finns. 

Om intresse att förhandslyssna finns - hör av er!

Relaterade länkar

Avsnitt 1 Kärlekshistorierna som vi älskar och hatar - https://storypodden.podbean.com

Storypoddens webbsida - www.storypodden.se

Trailer Säsong 1 Storypodden - https://www.youtube.com/watch?v=xD0eHEcP_6U

Trailer 1 avsnitt 1 Kärlekshistorierna som vi älskar och hatar - https://www.youtube.com/watch?v=Md8UJs_QuYI

Trailer 2 avsnitt 1 Kärlekshistorierna som vi älskar och hatar - https://www.youtube.com/watch?v=snlzKi0sNi8

Kontakt: Info@storypodden.se

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Spårade upp podden på apples appgrunka, så ska ta och lyssna lite minsann. Men det lär ta ett tag, är inte poddknaprare och håller inte ens jämna steg med de poddar jag försöker följa. Vilka är SR:s Kina-, Europa- och USA-podden. 

Men ska bli intressant, har själv inte skrivit på nära tio år och innan det bara skrev jag på vinst och förlust utan mål. Sålde inget och inte fått något gjort, sånär som på någon skolproduktion för några år sen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...