Jump to content

Guide för komprimering


Hane

Recommended Posts

Har förstått det här med att man skall använda någon typ av extern codec (typ XVID) för att få lite bättre kvalitet på sin exporterade video. Misstänker att jag har en XVID codec på datorn för jag kan spela upp XVID videor på datorn. Vad jag dock inte riktigt får ordning på är hur man använder sin installerade codec i Premiere?

 

Någon som tror dom skulle skriva en liten guide om hur man i praktiken går till väga när man använder en extern codec i Premiere? Gärna från början, alltså vilken exakt fil man skulle kunna använda sig av, till slutet alltså färdig exporterad video??

 

Ellen någon kanske har en länk till en bra guide??

Link to comment
Share on other sites

[citat=walfridson]http://www.voodoofilm.org/forum/attachment.php?attachmentid=672

hoppas det hjälper lite...[/citat]

Man tackar för snabbt svar men det hjälpte dessvärre inte. Mitt problem är att i listan där man väljer codec så kommer det inte upp något annat val än "standardvalen": DV avi, quicktime, GiF, filmstripp osv... Kanske e mitt problem att jag inte kan installera en codec ordentligt. Så om någon kan hjälpa mig med detta istället så hade jag varit tacksam.

 

Vilken fil (en exempelfil bara spelar ingen roll vilken, Divx kanske) skall jag ladda hem?? Och hur installerar jag codecen sedan??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...