Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej!

 

Kan någon ge lite tips om myggor? Har en Röde smartlav som jag använt tillsammans med Zoom H1 och det har fungerat bra inomhus där den mestadels används. Frågan är vad som är bäst utomhus och även vad som är mest lämpligt inomhus av riktad eller rundtagande? Om det finns någon sådan regel/rekommendation?

Tex. Om jag ska spela två personer som mestadels sitter och pratar med varandra vid ett köksbord över en kopp kaffe men också spatserar runt en del i huset och pratar med varandra. Kanske att dem till och med går ut i trädgården en stund och fortsätter prata med varandra. (Päls finns) Tänkte att de kunde haft vars en H1:a på sig. Vilken mikrofon är mest lämplig till ett sådant scenario? Klart inga proffsgrejer då som är allt för dyra. Smartlaven kostar väl runt 5-600, så däromkring om det går.. :) Filmar som enmansband och något dyrt Sennheiser trådlöst mikrofonsystem finns det dessvärre inte pengar till just nu, men man vet ju aldrig vad Tomten kommer med!

 

Tacksam för alla svar/Anders

Postad

Tror tyvärr inte det finns så många andra bättre i den prisklassen.

Har du smartlav+ eller den vanliga? Funderar på att skaffa en... Har du någon video där man kan få höra hur det låter?

Postad

Jag har den vanliga. Nej tyvärr inget färdigt men kolla på tuben där finns förmodligen massor. Får kanske bli att införskaffa en sådan till då helt enkelt :)

Postad

Jag har SmartLav+, jag har testat den utomhus en gång men det var på en blåsig strand och ljudet blev som väntat ("Hej och väökfjöehvnebubsajfbuierubfuibeubfbsdjfb"). Men jag antar att en kombination med denna skulle vara en utmärkt lösning.

  • 1 månad senare...

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...