Jump to content

Sigma 30mm 1.4 med konstigt bländarljud


mrznmedia

Recommended Posts

Köpte en Sigma 30mm 1.4 från amazon förra veckan. När jag satta på den på kameran märkte jag att när jag ändrade bländarvärdet så gav det ifrån sig en litet extra klickande ljud som jag aldrig har hört från något annat objektiv. Det är som ett ljust klickande som kommer precis efter att ljudet från ''hjulet'' har lagts sig. Svårt att beskriva men la upp en video där man hör det tydligt här Sigma 30mm 1.4 Aperture noise - YouTube

Eftersom jag aldrig har hört nått liknande på andra objektiv och att jag inte hittade nått om det när jag googlade så bytta jag de, men även den nya gör samma ljud. Någon som har samma objektiv som kan berätta om det är ett ljud jag får ta och leva med eller om jag ska byta igen?

 

Tack

Link to comment
Share on other sites

Tror inte det påverkar varken fotografer eller när man filmar då man inte ändrar bländaren mitt i ett clip.

Eftersom det är ett ljud som jag stör mig på och som jag aldrig har hört på andra objektiv, så vill jag bara veta om det ska vara så för just detta objektiv eller om jag det är ett produktionsfel.

Någon som har samma och vet?

Link to comment
Share on other sites

Det är inget fel alls, första klicket är från hjulet du ändrar bländarvärdet med. Det andra är bländaren som sätter sig på plats.

Jag skulle endå aldrig ändra bländare som har click-stop under ett klipp. Och det tycker jag inte att du ska göra heller.

Ljudet är bara att leva med när du kör automat optik.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...