Jump to content

Recommended Posts

Posted

Tjenare

 

Om jag roterar runt en person och har kameran i handen (alltså inte på någon stativ eller liknande) och vill stabilisera klippet genom att använda Mocha, hur gör man då.

 

jag vet hur man gör det när man håller kameran utan att rotera hit och dit då är det bara att tracka en objekt för att sedan stabilisera klippet efter.

 

tack på för hand

Posted

Det är svårt om du inte har något att "gå på" som håller sig relativt stilla.

Du kan behöva tracka flera punkter/ytor och lägga ihop dem.

 

AE 5.5 klarar det utan större trubbel med den nya Warp Stabilizern. (Har själv testat exakt detta med att gå runt

en person med en DSLR-kamera - rent handhållen utan rigg eller liknande - och stabilisera i efterhand. Fungerade utmärkt.

 

/Max

Posted

Stabilizern i 5.5 är "intelligent" och försöker tracka förgrund och bakgrund separat. Men då den är helt ny och i version 1.0 finns inga manuella inställningar för mera "tricky shots".

Ibland får den "spader" och vet inte var den ska tracka och i "första" versionen och här finns lite tips för hur du kan fixa problem:

 

Learn After Effects CS5 & CS5.5 - AE CS5.5: Outsmarting the Warp Stabilizer | Adobe TV

 

//M

Posted

Boris har en Optical stabilizer som finns som plugin till både AE, Avid och Vegas, om du gör mycket stabiliseringar är den väl värd alla pengar, om du bara skall göra några just nu så finns det en 30 dagars trial utan vattenmärke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...