Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej!

Hm, kan inte riktigt föklara hur denna video är gjord. Assistans tack!

 

vid 0.14 ser man att bänken i bakgrunden inte är helt rak, så.. så.. hm

 

snyggt gjort iaf! rekommenderar hans andra filmer på tuben oxå, han gör riktigt många bra, roliga och annorlunda videos med en hel del sjukt tidskrävande jobb bakom...

 

Här är videon iaf:

Postad

Med tanke på att han säger att det inte är några gömda klipp i filmen så ja… Men med tanke på bland annat din observation från 0.14 så säger jag att han snackar skit eller hmm ja iaf så är det inte sant och kanske t.o.m. ironisk.

 

Han tycks ju digga digitala specialeffekter och man ser tydliga tecken på att han kört composits så jag kan sätta rätt mycket på att han gjort detta i en compositor likt After Effects.

han har helt enkelt låtit filma ungefär snarlika rörelser men med avbrott så att han hunnit flytta sig själv mellan, därefter trackat dem till varandra och vävt dem samma gärna genom övergångar likt panoreringar mot en vägg eller stolpen som du ser på 0.14 och antagligen har han skakat till det lite extra och blurat lite extra för att få allting att se helt sömlöst ut.

 

Rätt simpelt faktiskt.

Jag kan inte erbjudan några klockrena exempel på tutorials men kolla in de här så kanske du får en liten uppfattning hur det är gjort:

http://www.videocopilot.net/products/the_bullet/ (kostar pengar)

http://www.videocopilot.net/tutorials/stabilize_shaky_footage/ (hur man stabiliserar klipp)

http://www.videocopilot.net/tutorials/time_freeze/ (hur man väver in flera klipp i ett, dock utan rörlig kamera)

http://www.videocopilot.net/tutorials/set_extensions/ (mer om tracking)

http://www.imagineersystems.com/products/mocha4ae/Mocha_image_stabilization.mp4 (mer och bättre om stabilisering)

 

Kanske den bästa av dessa tutorials just för den effekt du efterfrågar.

http://www.imagineersystems.com/products/mocha4ae/mocha_AE_carl_larsen_seals.mov

 

A ja hoppas du förstår hur det funkar.

M.v.h. /Pontus w

Postad

Tack Pontus!

Jag hade en teori först om att han som filmade gick runt med ett stativ och satte ner det vid tillfällen då ingen var i bild och pausade & sedan användes en skakeffekt på hela klippet för att dölja det. Han har fått hjälp av denna killen med filmning/effekter:

Denna video är riktigt snygg gjord, och gissar att det är lite samma principer i denna som de du nämner.

 

Men stort tack för att du tog dig tid för att rekommendera tutorials!

 

Mvh

Hans

Postad

Hej igen och var så god.

Nej den där videon du skickade senats var däremot med hög sannolikhet gjort ungefär som du tänkt dig d.v.s. med stativ.

Ett stativ som står på samma punkt och filmar honom görandes fyra saker i olika klipp varefter han på en av tagningarna (förslagsvis den när han är mest till höger) panorerar och i själva panoreringen krävs således en tracking av de andra lagren så att säga.

 

Mycket likt ett av klippen jag tipsade om, ja förutom trackingen då: http://www.videocopilot.net/tutorials/time_freeze/ (hur man väver in flera klipp i ett, dock utan rörlig kamera)

 

Sedan är det självklart fejkade zoomar och skak isf eller så är eventuellt en av tagningarna (den med panen) handhållen, ser dock ut som fejkskak.

 

Om du vill lära dig teorin kring compositing rent allmänt, hur den fungerar och hur man går till väga utan att för den delen gå in på djupet i program och så, så skulle jag rekommendera Hollywood Camera Works tutorial pack: Visual EffectsFor Directors.

Där går de igenom saker just likt denna, dock är den rätt så dyr men bättre grundläggande förståelse och ”utbildning” lär du inte hitta.

Kolla på deras exempelklipp vet jag: http://www.hollywoodcamerawork.us/vfx_sampleclips.html

 

Annars är dessa sidor i stort gratis (beroende på hur man ser det, programvarorna är det ej) och guld värda.

http://www.videocopilot.net

http://www.imagineersystems.com

http://www.redgiantsoftware.com

http://www.creativecow.net

(sök dig fram till tutorials på respektive sida)

 

Lycka till med klurandet, mvh /Pontus w

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...