Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Ska försöka vara precis o kort här med min fråga.

Efter att jag har tankat in mitt HD-material i datorn(delar alltid upp så jag tar in ca 2min i taget)och ska sätta mig o redigera lite med mina klipp, så har adobe kapat 2-3sek av klippet. Vilket är otroligt frustrerande och nog vet ja att man filmar ju alltid lite extra. Råmaterialet ser bra ut o är bra så. Men så fort jag drar ner det till timelinen o ska klippa så e de kapat.

Hoppas någon förstår vad ja menar, hehe...

 

Tacksam för alla svar..

Peace/// A

Postad

Bara en gissning: kan det bero på att kompressionen baseras på referensrutor och att det går flera rutor mellan var referensruta? Man tycker förtås att programmet borde plocka fram alla bildrutor till tidslinan - men ändå?

Postad
Bara en gissning: kan det bero på att kompressionen baseras på referensrutor och att det går flera rutor mellan var referensruta? Man tycker förtås att programmet borde plocka fram alla bildrutor till tidslinan - men ändå?

 

 

Hmm de slog mig också.. Men e de så illa alltså bara för att man jobbar med HD-material eller??? E lite ny på det området..

Tack för svar/// Alex

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...