Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej!

 

Jag hade tänkt föra över mina DV filmer till datorn. Har en Sony PC110E dv-kamera. Använder en Dell P4 1,8 med 512mb och Pinnacle Studio 8. När jag för över filmen mha firewirekabeln till datorn blir det dock ryggigt på något vis. Upplevs mer och mer ju snabbare man panorerat med kameran när man filmat. Håller man den hyfsat still är det inga problem men så fort filmen innehåller sekvenser där man panorerat med kameran så är det som att bilden i datorn inte hänger med.. (i lcd skärmen på kameran blir det dock bra!)

Vad kan det bero på?? Blir exakt samma även på syrrans dator som är en 3 Ghz P4 med 1GB minne..

Spelar man istället upp filmen direkt i TV:n genom att koppla videokameran dit är det inte ett spår av fenomenet.. så det går fint att spela in på vanlig VHS. Men det duger inte för mig :(

Funderar därför på att köpa en stationär DVD brännare och spela in Dv filmen den vägen istället..

Men ska man behöva göra det??? Det ska väl funka med en vanlig dator trodde jag...

Tacksam för lite hjälp..

 

/Henrik

Postad

Video är (oftast) interlaced, något som inte funkar bra att visa på en datorskärm som är progressive.

 

Om du har filmerna i datorn för att redigera och sedan spara på DVD eller liknande behöver du inte oroa dig, filmerna kommer se bra ut när du spelar upp dem på TVn.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...