Jump to content

Recommended Posts

Posted

Nå vad tycker ni? ska man satsa på o byta upp sig från Avid xpress till media composer? eller ska man hålla sig kvar på xpress dom skiljer sig lite åt emn inte mycket. men någon som vet vad som stora produktions bolagen inom tv använder här i sverige? Strix etc

 

Mvh

Niklas

Posted

Vad är den stora skillnaden mellan Xpress Pro och Composer? Har själv funderat lite på att kanske uppgradera sig men vad är det för skillnad mellan programen?

 

/Jesper

Posted

Jobbar på fel firma så man har inte järnkoll längre, men dom största skillnaderna är väl: 10 bitars stöd, Keyframebar (och bättre) färgkorr, bättre autoconforming, Spectra Keyer, Boris Continuum och variabel slow motion (pixel motion - typ). Så visst får man en del för extrastålarna... om man sen har nytta av det är en annan sak.

 

/Max

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...