Har länge funderat på att köpa en kamera men har aldrig blivit av då det knappt finns någon info alls om kamerornas ljudmöjligheter. Dålig bild kan jag leva med men ljudet måste vara perfekt (vill dock ha bra bild oxå naturligtvis men ljudet går i första hand).
Är inte intresserad av kamerornas interna mikrofoner utan vad de har för anslutningsmöjligheter. Vilka slags externa mikrofoner man kan ha och hur bra ljudet blir. Det ultimata vore ju xlr men det är inte aktuellt då jag inte har pengarna till en 25000+ kamera. (det finns xlr adapters, hur bra är dom?).
Tänker lägga ut ca 15000 på kamera och mikrofon(er).
Det som jag tittat på är sonys egna mikrofoner ECM-HST1 samt ECM-HGZ1 men det verkar inget vidare samt att sonys egna support inte verkar veta vilka kameror som stödjer dem.
Tacksam för om någon kunde rekomendera kamera och mick som inte är allt för dyrt. Mest intresserad av MiniDV samt hdd kameror.