Intressant att höra alla era erfarenheter vad gäller detta...
En av anledningarna att jag funderar på en Macbook pro är att jag vill åt 17" skärmen. Den ska ersätta min stationära dator hemma och då är ju stor skärm att föredra. Varför jag frågar om FCP och Avid är att jag på jobbet sitter och klipper i Avid Adrenaline och tycker att det skulle vara bra om jag kunde jobba på projekt på laptop hemma och sen exportera OMF till jobbet och tanka ut på digibeta. FCP är ju som sagt betydligt billigare än Avid express pro.
Tankarna om FW800 vs E-sata... Om man vill ha riktigt snabba diskar så är det väl bara att köpa ett e-sata-kort och plugga in i macen, eller tänker jag fel där? Som ni förstår så har jag inte superkoll på teknik, är van vid att andra sköter sånt ;)
Varför jag frågar så mycket om externa diskar och prestanda på ev Macbook pro beror på att jag har haft mycket problem med Avid på min stationära dator hemma. Trots att det enbart är dv-material jag jobbat med, ibland från den interna hårddisken och ibland från extern USB2-disk, så går avid grymt trögt. Ofta "not responding" på programmmet. Går allmänt slött helt enkelt, trots att det är en ganska bra dator.
Datorspec:
Pentium 4 3,0Ghz
ram 2048
hårddisk 250gb 7200rpm sata II
mm.
/ joh3