[citat=vilcans]Det betyder att den inte har klassificerats av någon klassificeringsorganisation, d.v.s. att den inte har fått någon åldersgräns. Oftast har jag sett detta på lågbudgetfilmer där de inte har haft möjlighet (tid, råd, ork etc.) att få filmen klassificerad. Det betyder antagligen att filmen är ocensurerad, men det behöver ju inte betyda att den är speciellt våldsam eller något för det.
Det har ingenting med director's cut att göra. Director's cut betydde från början en klippning av filmen som är precis som regissören vill ha den. Det är nämligen vanligt att regissören inte har sista ordet om hur filmen ska klippas, utan andra krafter inom filmbolaget bestämmer det. Blade Runner är ett klassiskt exempel på en film där det finns en originalversion och en director's cut. Numera verkar director's cut betyda en ny version av filmen där man lagt till bortklippta scener för att kunna sälja filmen igen, d.v.s. enbart en marknadsföringsploj. Ett exempel är "director's cut" av Aliens, som innehåller extra scener som gör filmen som helhet sämre (jag tänker då framför allt på scenen på kolonin i början, innan Ripley och gänget kommer dit).[/citat]
Tack så mycket men jag såg att det stod Unrated Directors cut på en film en gång menar dom att det är både unrated och directors cut då eller menas det något annat då?(det var på Land of the dead jag såg det på)