Hej!
Jag är produktionsansvarig för en webb-show som sänds en gång i veckan. Den kommer att gå ungefär tio ggr framöver och vi körde första avsnittet i förra veckan. Vi sänder via Ustream.tv och deras programvara (Pro-versionen). Vi har ett antal webbkameror som är kopplade till en usb-hubb och en mikrofon på bordet.
Konceptet lyckades, men tekniken följde inte riktigt med oss som vi ville och då syftar jag främst på ljudet som lät rätt raspigt och "garage"-igt Jag är helt ny på allt vad gäller filmproduktion men har lyckats snappa upp lite saker, men jag behöver ytterligare hjälp!
Det är 5st gäster som sitter placerad i en soffa med ett soffbord framför. Soffan är en sk hörnsoffa och det handlar om typ 1-2m mikrofonen ska fånga upp. Vad kan jag använda för lösning för att fånga upp ljudet som bäst? En bordsmic var ju värdelös, så jag har fungerat på att köpa in en bättre mikrofon med USB-ingång alternativt myggor och ett mixerbord. Men jag vet liksom inte riktigt hur allting fungerar med myggor och hur pass komplext det är?
Kort och gott - vad skulle ni ge mig för tips?
Mvh,
Elias