Gå till innehåll

umami

Medlemmar
  • Inlägg

    15
  • Blev medlem

Utmärkelser för umami

Lärling

Lärling (3/14)

  • Första inlägget
  • Medhjälpare
  • Konversationsstartare
  • Överlevde första veckan
  • En månad senare

Senaste emblem

10

Anseende

  1. umami

    Mts

    Tack för att ni tagit er tid att svara! jag ska försöka kolla lite....
  2. umami

    Mts

    Har köpt en Canon HFs21 HD kamera. jag är inte kunnig på detta och behöver lite hjälp... hur gör jag på bästa sätt för att komprimera från MTS till ngt lämpligt som behåller en bra kvalité på datorn och inte "hackar" för mycket vid uppspelning av filmer? (som är lätt att redigera med tex sony vegas, windows moviemaker eller annat förslag) filmerna ska sedan läggas på Youtube. tips på program eller dylikt? (Använder mig av Windows)
  3. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    imorgon kan jag troligen hämta ut min kamera! :-D den finns på plats så bara jag får avin så är den hemma.
  4. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    har ej fått den, verkar som leveransen sker i maj....(enligt deras hemsida i dagsläget) jag har beställt ifrån datapryl.
  5. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    ja man kan ju alltid hoppas. såg dock att dom ändrat leveransdatum till mitten av juni nu...häromdagen var det slutet av april. jaja, det märks väl vad som händer och sker.
  6. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    ja den skulle kommit i mars! har därefter ringt både företaget som vi beställt kameran ifrån och även till canon, men får inga direkta besked om varför leveranserna till sverige dröjer så här. blir mest bortförklaringar med "vi hör av oss åter" men det gör dom inte dock.... Är antagligen alla som beställt kameran som är drabbade antar jag eftersom den inte finns på lager på flera ställen. Är mest nyfiken på varför det tar sån tiiiiiiid. snart 2 månaders sen man beställde. men eftersom jag inte beställt kamera förut så kanske det är vanligt att vänta så här...frågan är om det hinner gå 3-4 månader innan man får kameran.
  7. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    Nu börjar jag bli lite smått irriterad på denna väntan :-O är det vanligt att vänta ett par månader på en beställd kamera? det kanske det är iof, det vet ju inte jag.... man börjar ju undra varför dom har så svårt att leverera kameran till sverige. ngn här kanske är insatt i det?
  8. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    nej den verkar inte anlänt till sverige på så många håll ännu. väntar o väntar
  9. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    men jisses...är det vanligt att man får vänta så lång tid på en kamera? fortfarande inte fått den (beställde 22 feb) är det ngn här i sverige som fått den?
  10. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    jag beställde kameran 22 feb, har fortfarande inte fått den... väntar väntar....
  11. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    jag väntar fortfarande på att få min kamera...dom är sega med att leverera den! uppdaterar när jag vet och har provat den!
  12. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    tack för era svar! jag valde att beställa en canon legria hf-s21 så nu är det bara att vänta tills den kommer
  13. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    Tack för era svar! jag ska hålla koll på dom tips ni gett än så länge! och är extra nyfiken på canon legria hf s21 (och Canon Legria HFM36 som är ny?) den sistnämnda hittar jag noll info om (förutom den som finns på netonet)
  14. umami

    Kameraköp - hjälp önskas

    ingen som har ngt förslag? ska försöka söka lite i forumet men tar ändå tacksamt emot lite hjälp.
  15. Hej alla, ny på forumet. Vet inte vart jag ska vända mig så jag provat att skapa en tråd här ifall att någon av er kanske skulle kunna ge mig lite tips då jag själv inte är så insatt i kameror och ska köpa en ny videokamera. Har googlat runt och sett en del som verkar fina men har ju ingen koll på dom igentligen. Prisklass jag letar i är 5000-15.000. Vilken kamera skulle ni kunna rekomendera? Jag vill att den ska ge skarpa/fina bilder i rörelse (alltså inte "suddigt") och det ska bli bra både i filmning i lite dunkelt ljus som utomhus (sol, snö, mulet etc..) Jag filmar hästar, så dom vistas ju både i ridhus (som ibland är lite mörkt) och utomhus i olika väderlekar. Man står ju både nära och långt ifrån på tävlingsplatser så det ska väl gå att zooma bra också. Får gärna bli fina färger (alltså inte för "matta") Jag som är oinsatt har funderat bla på: Sony HDR-XR200 Canon Legria HF 200 Canon Legria HF-s10 Canon Legria HFS21 Panasonic GH1 Vad rekomenderas? Tacksam för eran hjälp! Även andra märken och modeller!
×
×
  • Skapa nytt...