Skillnaden mellan Sonyvegas och Premiere?
-
Similar Content
-
By Astral
En kortfilm som jag både filmade, skådespelade i, samt redigerade. Idén uppkom när jag var hemma och hälsade på i Norrland under julen 2011. Det var extremt tråkigt där och jag upplevde att många människor gick omkring och hade en "macho" attityd. Gick därför lös i Morsans gamla klädförråd och gjorde en liten film på temat, där jag driver med alltihopa.
Filmen är filmad med min Canon EOS 5D MK II och är redigerad i Adobe Premiere Pro 5,5. Färgkorrigeringen är gjord i Adobe After Effects 5,5
Länk till filmen: En liten film om attityd - YouTube
-
By Rosemarie
Hej alla!
Hoppas nån kan hjälpa mig med detta för jag håller på att blir TOKIG!
Jag redigerar en film i Adobe Premiere Elements. Allt ser bra ut i redigeringen, men när jag exporterar till en avi blir ljudet osynkat.
Jag har sett flera som frågat samma sak och jag har prövat de tips som getts, men inget hjälper.
Det verkar som att problemet är att det är avi-filer jag redigerar från början. Org. filerna är .MOD (vad nu det är för ett format) och när jag redigerat dem och exporterar synkar ljudet. Men av någon anledning är dessa, som är direkt importerade från kameran (en hårddiskkamera) i fel format. Widescreen i kameran - ihoptryckt när de importerats och ihoptryckt i Adobe.. Är det inte det ena så är det det andra...Så jag konverterade filerna i WinFF till AVI Widescreen. De ser bra ut. Men ja, då synkar inte ljudet efter att de lagts in i Adobe och exporterats...
Vad göra? Är det nån som vet?
-
By SimonFlack
En kort reklam för iPhone 4 med optical flares från VideoCopilot.
Kommentera gärna och säg vad ni tycker är bra och dåligt! :)
-
By Branne
Hallå! håller på med ett projekt och vill nå perfektion så behöver lite tips och hjälp.
Jag gillar att fånga sinnesstämningar på film, både ledsna och glada. Därför undrar jag nu: hur får man en riktigt skön känsla på film? det jag strävar efter är:
1. En ledsen, mörk känsla som man får uppleva mycket i filmen The Wackness
jag älskar lifestyle shootsen i tåget. jag har provat at mixrta med mättnad osv men lyckas inte riktigt uppnå färgen. 2. Jag vill ha en varm, tillfredsställd ''morgon'' känsla som man får av början av den här reklamfilmen
Borde kanske tillägga att jag filmar med en relativt bra samsung handycam hd med Shneider objektiv (då jag misstänker att man måste ha en bättre kamera med fler inställningar för att nå känslorna). Och redigerar i Sony Vegas pro hd 9.0.
tack på förhand!
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.