![]() |
|
|||||||
| Bli medlem | Nya inlägg | Dagens inlägg | Grupper | Medlemslista | Kalender | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa | Hjälp/regler |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
|
#1 |
|
Besatt medlem
Registrerad: Nov 2006
Ort: Trollhättan/molkom
Inlägg: 278
![]() |
Har mig en super8 kamera (AGFA MOVEXZOOM 6) som har en intern ljusmätare. Men eftersom 64T är en så ny filmsort så kan ju inte min kamera läsa av den (antar att det är så, är kass på filmteknik) och därmed blir exponeringen lite skev.
Har testat att filma utomhus och då såg det ut såhär (fattar inte vad som är på/av på inomhus/utomhus reglaget så det ändrade jag lite då och då ):http://www.youtube.com/watch?v=FSlSL_LJHdw Så det blev ju bild när jag bara satte igång kameran och filmade. Ser helt OK ut tycker jag. Men om jag nu skulle filma inomhus så förstår jag ju att vanligt glödljus inte räcker för att det inte bara ska bli svart. Men slår jag på en 800wattare imomhus så borde det väl räcka för att få ljus nog imomhus? Eller behöver man en 10000 eller 2000wattare. Dvs hur ljuskändlig är filmen ungefär? Eller ska man använda en "inomhusfilm", problemet är ju bara att jag inte riktigt vet hur exponeringen funkar med min kamera och vet ingenting om film. Men vet man att det blir bild utomhus (jippie för det... )så borde man väl veta ungefär hur mycket ljus man måste tillföra att filma inomhus i ett mörkt rum.Och, hade gärna egentligen filmad med svartvit film. Men vad är skillnaden mot att bara göra 64T-filmen svartvit efteråt digitalt?
__________________
// Emil G. Ryderup |
|
|
|
| Dela med dig |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|
Liknande ämnen
|
||||
| Ämne | Startat av | Forum | Svar | Senaste inlägg |
| Super-8: Inomhus: ektacrome 64t eller wittners 100D? | niclastörnblom | Filmteknik | 2 | 2009-12-09 20:27 |
| 64T inomhus | Laranja | Filmteknik | 1 | 2009-09-11 13:31 |
| Tillstånd att filma - resp. presslegitimation | IronLion | Juridik | 20 | 2009-03-24 11:29 |
| Varför ska man filma med film istället för video? | Uppsala BildTeknik | Filmteknik | 64 | 2007-07-31 12:00 |
| Det första klippet med en jämförelse mellan 64T och K40 nu ONLINE! | Uppsala BildTeknik | Filmteknik | 24 | 2005-10-15 22:03 |